ak by sa ceny tovarov a prace priblizovali k tym europskym cez kurzove zmeny, tak tu do par mesiacov skrachuje vacsina podnikov co vyvaza na export
Hrajnoha
Tiez som nepochopil, preco vlastne Hayekista (teda, aspon myslim, ze Hayek je pre clena Hayekovho institutu velkou autoritou) obhajuje zlaty standard a nie free-banking. Hayek spravne poukazoval na to, ze vlastne a) zlaty standard silne spociva na ulohe vlady (“the gold standard requires a constant observation by government of certain rules which include an occasional restriction of the total circulation which will cause local or national recession…”co, hovori dalej, by vacsina vlad nechcela/politicky nebola schopna robit – ja len dodavam ze pocas vrcholneho obdobia gold standard na sklonku 19. storocia intervenovala Bank of England upravou diskontnej sadzby dokonca castejsie, ako to robia mnohe vlady pre hlavny monetarny instrument dnes); Hayek tiez spravne argumentoval, ze “gold is not really necessary to preserve a good currency” a ze je “very doubtful whether gold was for the purpose of money really a good standard” kedze v dopyte po monetarnom zlate je zabudovany deflacny mechanizmus / odporucam str. 4 z clanku Towards a Free Market Monetary System http://www.mises.org/journals/jls/3_1/3_1_1.pdf odkial su aj tie ostatne citaty. Z tychto dovodov sa zahraval s myslienkou penazi tvorenymi trhom, aj ked uznaval, ze je znacne nerealisticka. Ja k tomu len dodavam, ze presne to zacinal byt v skutocnosti problem kratko po publikovani toho clanku: britska vlada napriklad CHCELA udrzat monetarnu bazu pod kontrolou ale nemohla prave preto, ze PENIAZE SA TVORILI NA TRHU budovanim stale sofistikovanejsich penaznych instrumentov bankami a inymi kreditnymi instituciami (sofistikovana poznamka k tomuto by bola, ze VB bola otvorenou ekonomikou a zvysok sveta nebol na zlatom standarde, bolo by treba pockat, aby sa valorizacny cyklus ustali, blabla bla, okej….). Anyway, prajem dobru noc.
Zhodnocovani meny je nejlepsi nastroj priblizovani urovne zapadnim zemim. Pro firmy to naopak znamena vetsi tlak na zefektivnovani vyroby a konkurenceschopnost - takze to je pozitivni i pro ne...nuti je to zlepsovat efektivnost. Udrzovat zebracke mzdy jako Cina je nesmysl a tudy cesta k blahobytu nevede. Naopak podivej se na tech 150.000 Slovaku v zahranici ? Myslis ze to je pro spolecnost a ekonomiku prinos ? s tim krachovanim to neni tak horke...v Cesku breceli exporteri jak je to strasne ze posiluje koruna, ze zkrachuji apod....no a vidis nic se nestalo, vyrabeji vesele dal, produkce roste atd.. Myslim ze zvysovani kupni sily obyvatel podpori ekonomiku stejne dobre jako export. Navic budou lidi spokojenejsi, zdravejsi, nebudou muset emigrovat za praci atd.....takze bllabolit neco o tom ze si musime co nejdele uchovat mzdy do 500 EUR je nesmysl.
nie prilis rozumiem co znamena "uchovat" mzdy, ved mzdy su volne, kazdy sukromny zamestnavatel moze platit kolko chce, samozrejme ako majitel podniku si pri danej kvalite vyberiem lacnejsieho zamestnanca...
...síce ekonóm,ale podľa mňa sa naozaj nemusíme tak hnať za prijatím eura...Teraz to tak vyzerá,ako keby Mikloš a spol. používali euro a našu "pripravenosť" na prijatie ako časť predvolebnej kampane a zároveň sposob ako sa vyvyšovať nad Čechov,Maďarov či Poliakov...
nad touto temou som tak v pozadi trochu uvazoval, v podstate bola o tommoja diplomka, len teraz mam ten model trochu vylepseny. stale si ale myslim, ze euro je pre nas prinos, tie transakcne naklady su dost vysoke. ked som do ciech posielal 500,-sk tak na poplatkoch som dal 300,- ked posielam peniaze z irska do nemecka to nestoji nic. cize to je dost a to nehovorim, ked sme v penazenke mali 5 rozmych penazi na ceste cez europu. otazka je podla mna chytenie kurzu a casovanie. skorsie pristupenie moze znehodnotenie uspor v porovnani s neskorsim, za predpokladu lepsiehu kurzu pri raste produktivity prace, je vsak otazka, ci tie ostatne naklady odlozenia vstupu neprevazia tieto... inac martin ak poznas URL na nejaku zaujimavu studiu co sa tyka optimalnej menovej oblasti a vplyvu pre SK celkom by ma to zaujimalo..
BTW, suhlasim, ze bezny clovek moze usporu transakcnych nakladov pocitit, ale na narodnej urovni to nie su vyznamne cisla. -- co sa tyka tych studii, nieco bolo v Journal of Economics co vydava SAV, ale priznam sa, ze nic uplne specificke na tuto temu som necital, skor som diskutoval s viacerymi ludmi (analytici zo SR aj zahranicia, univerzita, a pod.). Musim povedat, ze ma az prekvapilo, ze okrem MiniFinu a jemu spriaznenych ludi existuje vcelku vzacna zhoda nad pochybnostami o co najrychlejsom prijati eura.
sav toho nerobi vela, jeden clanok co robil Luptacik a kol na SAV, ale oni sa obmedzili na odhadovanie parametrov IS-LM modelu a aj tao sa mi nepozdavalo tie ich vysvetlenia elasticit, ale ziadna policy tam nebola... nie su niekde k dispozicie nejake prace z MinFin, kde su ich argumenty ?
Štrukturálna konvergencia Slovenskej republiky k EÚ 15 – predpoklad úspešného členstva Slovenska v európskej menovej únii Ivana ŠIKULOVÁ
The Slovak Republic has committed itself to adopt the single currency euro after joining the European Union. However, Slovakia can choose the timing of its entry into the Economic and Monetary Union (EMU). This should be determined by the economy’s readiness, i. e. nominal (Maastricht criteria), real (GDP per capita in PPP, price level etc.) and structural convergence (based on the theory of optimum currency area – OCA). Slovakia meets some of the OCA criteria, namely openness of the economy and amount of mutual trade. In contrast, crite-ria of business cycle synchronisation, export diversification, labour market flexibility and labour mobility are not satisfied. For these reasons, an early entry into the EMU seems to be inconvenient to Slovakia.
Do akej miery je vhodne pouzivat kriteria odvodene z teorie o Optimal Currency Area (OCA), ked jeden z klucovych predpokladov (mobilita pracovnych sil) je v pripade EMU nenaplneny? A teraz nemam na mysli len Slovensko, ale EMU ako celok. Zavedenie eura je v prvom rade politicky krok. Z cisto ekonomickeho hladiska je samotny vznik EMU dost sporny, kedze Europa zatial nie je OCA (hm, raz som cital studiu tvrdiacu, ze ani USA nie su OCA:-). No a mimoekonomicke prinosy eura je tazke vycislit.
Ked moze mat bratislava tu istu menu, ako michalovce ( totalne odlisne ekonomicke podmienky ), a nikto neuvazuje nad vyhodami menovej odluky roznych regionov slovenska, tak preco by nemohla mat bratislava tu istu menu, ako brussel ?
A splnaju ? ( teda, toto je uplne spanielska dedina pre mna, takze ak by si mi mohol odporucit, kde je to vysvetlene... :-) ) -- btw. ked sme uz pri tom spanielskom vidieku - myslim si, ze by nebol problem najst v EU oblasti, medzi ktorymi je este vacsi rozdiel, ako medzi bratislavou a brusselom, a napriek tomu jednotnu menu maju. Nevidim do toho, priznavam, takze sa zdrziavam usudku...
najdolezitejsimi kriteriami pre optimalnu menovu zonu
su predovsetkym uplna vnutorna mobilita vyrobnych faktorov (najma prace, kapital..) a zaroven ich imobilita navonok, cenova a mzdova flexibilita, fiskalna solidarita medzi jednotlivymi krajinami a podobnost hospodarskych cyklov. Samozrejme, aj stupen otvorenosti ekonomiky by mal byt podobny. -- a svoje zohravaju aj iste tradicie a zvyky, v USA je napriklad lahsie mat jednu menu z historickeho hladiska aj z hladiska jazykoveho -- a teoria optimalnych menovych oblasti je postavena aj na tom, ze skor ide o mensie homogenne celky, a nie miesanie Spanielska, Anglicka, Nemecka, Talianska, Grecka a Slovenska, ktore maju kazde uplne ine ekonomicke podmienky... -- Mnoho menovych unii v minulosti v Europe neprezilo, som zvedavy, ako dlho vydrzi tato...
jej, ale - nebude prave mobilita, a podobne zalezitosti zasa zavisle od toho, ci je spolocna mena, alebo nie ? T.j. napr. ked by nebola spolocna mena, tak bude situacia taka, ze tie kriteria pre menovu zonu nie su splnene, ale keby sa zaviedla spolocna mena, tak by to zmenilo situaciu takym sposobom, ze by zacali byt splnene ? ( netvrdim, ze to tak je, iba sa pytam ... )
(vid najma nazor na cenovu konvergenciu)
http://ekonom.ihned.cz/1-10000705-17217450-400000_d-06
nesmysl
Myslim ze zvysovani kupni sily obyvatel podpori ekonomiku stejne dobre jako export. Navic budou lidi spokojenejsi, zdravejsi, nebudou muset emigrovat za praci atd.....takze bllabolit neco o tom ze si musime co nejdele uchovat mzdy do 500 EUR je nesmysl.
dilema je nasledovna .. zhodnotit' si uspory o par pecent alebo na par rokov prist' o pracu
hm