Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo ideme odvolávať Roberta Fica (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pan rozhorčeny poslanec

Tak ja fakt už neviem , či som ja nejaky nechapavy , alebo je to nejaka psychicka uchylka - ale ja mam taky nazor , že treba bojovat proti VŠETKYM zlodejinam , bez ohladu na to , kto ich robi , zvlašt ak ich pacha na štatnom majetku.
Čitam tu bojovne vyzvy momentalne opozičneho poslanca , ktory kriči napriklad : Neprejde deň, aby odvážni ľudia a novinári neinformovali o stále nových a nových kauzách. Či na hospodárstve, na ministerstve obrany, na ministerstve školstva.
Smer ovláda celý systém, rezorty, vládu, políciu, prokuratúru, nanominoval svojich ľudí na súdy, a napriek tomu je už škandálov tak veľa, že ani pri všetkej tejto moci ich nedokážu udržať pod pokrievkou.

A ja s nim suhlasim , ma uplne pravdu. A rovnako ako on žiadam , aby tychto zlodejov odhalili a potrestali.
Ale zaroven - kedže mi pamat zatial funguje - sa opytam - pan poslanec mal pred nejakym časom , ked bol sučastou vladnuceho spolku stran nejako oslabeny cit pre boj proti rozkradaniu ? Lebo neviem ako ini , ale ja si nepamatam podobne plamenne vystupenie , ekd napriklad SDKU - ich partner vo vlade - systematicky tunelovala štatne hmotne rezervy - najznamejši , ale zdaleka nie jediny pripad platinove sitka - a je mi napriklad divne , že tento za spravodlivost horliaci poslanec nebojuje za to , aby sa aj tento pripad rozkradania štatneho majetku , kde stat okradli o cca 2 miliony eur normalne vyriešil - asi sa mu nedonieslo v tom boji proti politickemu nepriatelovi že ani zlodejinu jeho kamošov vobec zatial nevyšetrili - teda vlastne vyšetrili tak , že nikto nič neukradol .
Čim to bude , že prakticky všetci politici maju nejake selektivne videnie spravodlivosti ? Všetci vidia brvna alebo smietky v očiach protivnikov , ale nevidia brvna v očiach kamošov alebo svojich vlastnych ? Ako by pan poslanec bojujuci za statny majetok vysvetlil , že napriek tomu , že modri vladle skoro 6 rokov a obsadili si celu policiu a prokuratury , ani tak nebol odsudeny ani jeden červeny politik za zlodejiny - a že ich bolo požehnane , a naopak - za rovnake obdobie vlady červenych ani jeden modry politik nebol odsudeny za zlodejiny - a že ich bolo požehnane.
Obsadzovanie odbornych postov kamošmi robia jak modri , tak aj červeni , pridelovanie zakazok robia jak modri , tak aj červeni , - zabudol som ešte na niečo doležite ? Ak ano , doplnte.
Takže fakt mi je divne ,ked počuvam taketo jednostranne vyzvy za vyšetrovanie prehmatov - ale zasadne len politickych superov , nikdy nie politickych spojencov . a samozrejme je mi jasne aj to , že to že každa opozicia slubuje , že ked sa ona dostane k moci , tak všetky zakony zmeni v prospech občana trva len do prveho dna po volbach , potom sa na to zabuda - lebo však teraz mame možnost kradnut my , tak hadam nie sme blbi , aby sme si to zťažili :-)
Som teda zvedavy , pan poslanec , ktoremu tak leži na srdci prospech občanov , či dokažeš na niektore z mojich otazok alebo konštatovani odpovedat a vysvetlit mi ich.
 

 

Priživujú sa na tom všetci, keď sa im to hodí. Dávno mohli odpolitizovať štátnu správu a mohlo tu byť o 200% lepšie, ale ani jedne o to nemá záujem. Len využijú, keď sa kauzička na súpera nájde. Ale inak, či Ficko či zvyšok, tzv. pravica, tie isté Gorily, nenadarmo boli takmer všetci v gorilom byte. Sieťka tiež mlčí, reči, že za Procházkom je Penta naberajú na inom význame. Tak SaS ako aj Sieti, Sulíkovi, Procházkovi, SDKU, Kaníkovi, Lipšicovi, všetkým som písal, aby konečne spustili agendu za odpolitizovanie štátnej správy, každý na to kašle. Presne takto fungujú všetky tendre ... ak nepočúva úradník, vymenia, doplnia nových do rady a vytendrujú, čo chcú. Keby politici nemohli vymieňať úradníkov ako sa im zachce, skončilo by toto kradnutie. Skončilo by nie len preto, že by politici nemohli priamo ovplyvňovať, skončilo by preto, lebo ak by chceli kradnúť úradníci, tak politici budú prví, ktorí by prijímali zákony proti kradnutiu, lebo by nechceli byť okradnutí úradníkmi!!! Presne tak to je všade na západe, len "východoeurópske" štáty sa odpolitizovaniu stále bránia. Je to súčasťou prístupovej zmluvy z EU, češi zákon prijímali toť nedávno, samozrejme, ako povedal Zeman, ho zk...mrvili. Aby mohli ďalej kradnúť. Naši politici, presnejšie samotný Dzurinda nezávislý úrad zrušil hneď po vstupe do EU!!! Lebo ako Mikloš povedal, kto to kedy videl, aby mi niekto iný vyberal úradníkov .... vyberať si ich musia samí, aby boli poslušní a mohli tendrovať. EU už druhý rok blokuje 75 mil. EUR kvôli tomu úradu, preto musle Kaliňák vymýšľať ESO a češi prijímať "služební zákon", samozrejme, tak ESO ako aj "služební zákon" sú ohnuté pre potreby českých a slovenských goríl. Ako super, že sa SaSka a Lipšic do toho pustili, ale nerobme si ilúzie, prečo to robia a prečo iba v tomto a nie vo všetkom... Všetci sa chystajú na výmenu kamaratmanšaftov na úradoch... A ľudí oblbujú výhovorkou, že ako by sa inak zbavili Fickových úradníkov ... no tak, ako to je v tajnom návrhu ESA - komplet všetky miesta cez nové výberové konania, páni "politici". Oblbovať národ, na to ich je. S týmto prípadom im budem držať palce, ale nezabúdam, že je to len ťah, ktorý využijú na dostanie sa k chlievom. Mimochodom ... Fila už je preč zo SME, že? Toho som tiež kontaktoval, aby sa pýtal, prečo politici nechcú odpolitizovanie, poslal ma niekam... To som zvedavý, či aj v novom Projekte-N bude takto robiť investigatívu a nezávislú žurnalistiku, keď tu mohol ísť Pente po hlave a kašľal na to... moju pripomienku akurát preposlal jednému politikovi SDKU (gorile?). Prečo Ficko nechce obsadiť NKU? Lebo každý vie, že nezávislé úrady je smrť krádežiam a červeným či modrým či zeleným gorilám... Škoda, že sa ľudia viac nezaujímajú u svojich politikov, ktorých majú aj na FB, prečo nechcú odpolitizovanie prijať... Takže Gorily a občas vyskakujúcich politikov v nejakej odhalenej kauzičke tu budeme mať ešte dlho. Týmto pozdravujem Pentu, ľavicovo-pravicovú gorilu, teraz 45% vlastníka tohto SME.
 

 

Mimochodom, Martina Chrena som na Facebooku tiež aspoň 2x vyzval, či by podporil znovuzavedenie nezávislého úradu pre štátnu službu. Mlčal ako hrob. Ozvali sa len jeho dvaja Lipšicom vyhodení kolegovia - Kollár a Miškov. Pozdravujem p. Chren, tak ako? Už sa pripojíte k odpolitizovaniu štátnej správy? Už ste za nezávislý úrad pre štátnu službu?? Či len Paškovi chcete ubrať kšeftíky?
 

izero

(znovu)zavedenie Úradu pre štátnu službu považujem za kľúčovú vec v stabilizácii, profesionalizácii a odpolitizovaní štátnej správy. V spolupráci s odborníkmi na túto oblasť pripravujeme vlastnú koncepciu, ktorú čoskoro predstavíme verejnosti. Prosím o trpezlivosť ;)
 

Ty srandista :-)

Tak vy mate odbornikov ? A pripravujete vlastnu koncepciu ?
Hmm , pokial si dobre pamatam , odbornici tu pripravuju koncepcie , zakony a predpisy od roku 1989 , a akosi som si nevšimol , žeby aspon trochu zabranili rozkradaniu štatneho majetku , zneuživaniu funkcii a podobne - čim to asi bude ? Nebodaj tym , že tych odbornikov platia a vyberaju politici ? Ktorych snahou je ukradnut zo spoločneho čo najviac ?
Tak schvalne - kto pripravil pravidla predaja komodit na štatnych hmotnych rezervach za ministrovania ministra Miškova ? Tipnem si - odbornici na danu oblast podla kvalitnej koncepcie , ako chranit štatny majetok. A vysledok ? Rabovanie štatnych hmotnych rezierv nominantami SDKU za ticheho porozumenia ministra. Ktory sa ozval , až ked sa prevalila kauza platinove sitka , že on nič , on muzikant. A to bola len jedna z desiatok komodit , akurat je najmedializovanejšia. A aky je vysledok jej vyšetrovania podla zakonov , kotre samozrejme pripravili ini odbornici ? NIkto nič neukradol , len akosi zanedbal nejake pravidla , len dva miliony euračov su v ri.....
Takychto odbornikov maš na mysli ? Taketo koncepcie ? Ja na takuto temu pisavam , že namiesto koncepcii stáda odbornikov stači zobrat pravidla nakladania so sukromnym majetkom od nahodileho sukromneho podnikatela a netreba už nič ine vymyšlat - bolo by po kradnuti. Ale to by si museli politici odhlasovat sami proti sebe zakony proti kradnutiu a s tym , ako realista neratam :-)
 

 

Dúfam, že to bude čo najskôr, po viac ako dvoch rokoch kontaktovania a presviedčania politikov (aj novinárov) a sledovania, ako sa práve toto nevlastnenie nezávislého úradu zneužíva, mám trpezlivosť na hrane. Keby tu bol, keby nebol Dzurindom zrušený v 2006 mesiac pred príchodom Fica, nemusle to tu Fico všetko ovládnuť! Je to veľká chyba pravice. A keby tu ten úrad bol, nemohli by vymieňať poskokov, dokonca bez kvalifikácie, ako to urobili aj v prípade nemocnice. Preto fakt mám trpezlivosť vybičovanú, ako sa ignoruje národ a doslova vyhladzuje. Vy ste mi to s Kollárom potvrdili, že by ste hlasovali za, o návrhu reč nebola, takže možno prvá iskrička, budem dúfať, že sa (nielen ja, ale celé Slovensko) dočkám a že to neskončí len rečami ako pri ostatných, vrátane Procházku a Lipšica. Je to alfa-omega zlepšenia Slovenska. Ak nebudú môcť politici ovplyvňovať úrady, budú priam vnútornou závisťou nútení prijímať také zákony, aby nemohol kradnúť nikto, ani úradník. To je princíp odpolitizovania a preto všade na západe to takto funguje. Tak držím palce. Zverejníte nejaký nástrel, napr. na FB?
 

Nebud naivny :-)

Politici vedia akurat tak slubovat , lebo im je jedno , čo slubia , hlavne je aby sa dostali k prerozdelovaniu štatnych prachov. A tym to konči , potom je cely ich zaujem smerovany na utrhnutie si čo najvačšieho kusa pre seba , takže si vytvaraju na to všetky potrebne zakonne možnosti. A preto su schopni vymenovat do odbornych funkcii akychkolvek dementov , hlavne že je to kamoš alebo je s nim nejako dohodnuty na rozdeleni si ukradnuteho. Samozrejme , tento politik by vo svojom sukromnom podniku takymto ludom nedal robit ani vratnika , lebo vedia , čo je to za odbornikov :-) Keby boli taki schopni a zarabali len to , čo im plati štat , tak už davno zarabaju v sukromnej sfere , ale oni vedia akurat cecat zo štatneho cecku. Takže nečakaj od tychto politikov nič normalne - oni sa vždy v tej koalicii dohodnu , aby sa všetci mohli vyhovorit - že oni by to aj chceli , ale ostatni su proti. Ved kto im branil prijat hmotnu zodpovednost politikov a uradnikov ? Takto uradnik , čo odfajčil platinu za 2 miliony eur dostane nejake napomenutie a znalec dostal akože pokutu 3 000 Eu - a je to. Verim , že rovnako by tito politici postupovali aj vo svojom sukromnom podniku , skratka by skonštatovali , že maju o 2 miliony menej a žiadne zmeny v pravidlach vo svojom podniku by nerobili. Alebo žeby tam boli okamžite akčni ?
Na politika najviac sedi ten aforizmus - Nikto ti neda tolko , ako ti ja slubim :-)
 

 

Ja naivný nie som, a preto už viac ako 2 roky "otravujem" politikov (aj s pár kamarátmi) a píšem im o tom na každom možno mieste, preto som zverejnil aj to, že súdruh Chren sa k výzve na podporu úradu nepridal, hoci v tej diskusii sa práve ozvali po dvoch rokoch Kollar a Miškov ako prví politici vôbec. Keby som bol naivný, tak kašlem na to a nič nepíšem. Ja im to chcem ale vyhadzovať na oči a dúfam, že sa pridajú ďalší občania. Ak som v niečo m naivný, tak v tom, že sa "pridajú ďalší občania". Každý len ***** ale napísať príspevok na Facebook svojho politika, že kedy odpolitizuje štátnu správu, to nevie nikto. Tak Jano, prelom moju naivitu a pridaj sa, prejdi svoj Facebook a napíš pekne každému politikovi, aby sa zasadil o odpolitizovanie štátnej správy a znovuzavedenie úradu pre štátnu službu (jeho odčlenenie spod min. vnútra, žiadni noví úradníci, len oddelení od politikov, aby niekto neplakal, že "noví úradníci"). Keď to napíšeš im a pekne aj na svoj FB, nech to vidia všetci priatelia, za čo bojuješ, tak možno sa konečne dočkáme, že to budú musieť urobiť a my nebudeme musieť len naivne čakať. Tak čakám Ťa, kedy sa pridáš... Aj ostatní...
 

priority su ine

Prioritou by mala byt reforma sudnictva, antikorupcny program, ochrana aktivistov kt. poukazu na rozkradanie ci zlociny (tzv. whistleblower protection). Kym sa prostredie v SR v tychto oblastiach zasadne nezmeni, Urad pre statnu sluzbu ovladne korupcia a klientelizmus na sposob "Pravnicka fakulta UK", a jedine co sa mozno zmeni bude to, ze bude vacsia tlacenka v sutazi o tzv. bielu vranu. A pani Melichercikova bude moc s niekym dalsim o cosi lepsie glosovat to, ze v "Slovakistane" nemaju poctivi ludia velke sance na pracu v statnom, verejnom ci akademickom sektore.

Volic podla mna sotva uveri nejakej "druhej Alfe" - tento trh si uz velmi nestastne obsadil Prochazka. Priprava navrhu novej koncepcie v tejto oblasti nie je apriori zla ci zbytocna vec, pretoze je potrebne, aby sa o tejto dolezitej otazke viedla diskusia uz teraz. Co bude ovela dolezitejsie, ako dalsie na neuspech predurcene divadielko o kvazi-odvolavani premiera (ci ministra zo SMERu), ktore sluzi len na mlatenie prazdnej slamy zo strany kolesikov ktori maju pre istotu asi zakazane vystupovat v rozpravach na ine temy, aby nebolo tak zrejme o akych nevzdelanych a hlupych ludi ide.

Obavam sa ale, ze volici uz nechcu dat druhu sancu odidencom zo SaS. Z roznych dovodov. Co sledujem, tak jeden z dovodov je neprijatelnost toho, aby sa v politike angazovali obchodni partneri velkych zadavatelov reklamy, teda tych ktori v tomto state najviac profituju na ukor bezneho obcana, ktoremu tieto korporacie uctuju neprimerane vysoke ceny (mobilni operatori, poplatky v bankach atd.), a sucasne neplatia zamestnancom primarane platy a podiely na zisku. Volici pravice chcu v politike nove tvare, skor z prostredia zivnostnikov a malych podnikatelov, ktori z vlastnej skusenosti najlepsie poznaju to utrpenie ktore tu brani rozvoju podnikania. Plus tiez aj sekundarne temy ako napr. vizualny smog, ktory v BA rozbujnel skor z iniciativy ako z profesionality reklamych agentur a ich klientov. Ale az sa odidenci zo SaS rozlucia s politikou pripravou koncepcie v tejto oblasti, a otvorenim verejnej diskusie o tejto teme vcas pred volbami do NR SR, tak to bude pozitivna vec ktora si zasluzi ocenenie, bez presahov na velmi nestastne pokusy o pretlacanie neoliberalnej agendy z dielne tzv. Hayekovcov (ktore autorov dobehli a este dobehnu podobne ako sa to stalo v pripade propagatorov neoliberalizmu v SME a vyuzitia zlych neoliberalnych praktik Pentou).
 

 

Chyba ... prioritou je odpolitizovanie štátnej správy a kontrolných úradov, inšpekcii. To je priorita č. 1. To, čo píšeš Ty, sú veci, ktoré nastupujú AŽ PO vykonaní zla, zlodejiny. To, čo navrhuješ Ty znamená, že najprv necháme ovplyvniteľných úradníkov, aby ušili tender "podľa zákona" politikom, a potom im chceme dokazovať, či to tak bolo. Dokazovať im to na súde 5 - 10 rokov, keď už všetky peniaze budú na Belizé... To je základný omyl obyvateľstva. Toto rieši nie príčinu problému, ale až jej následky a to veľmi neefektívne a draho. Zakladom je korupcii a zlodejine zabrániť už v zárodku a na to žiadna ochrana aktivistov nemá vplyv. Dokonca aj keby bolo neskorumpované súdnictvo, tak NIČ neurobí, lebo tender bude "podľa zákona". Vymenili sme dozornú radu? No a čo, však je to podľa zákona, čo tam sudca zmôže? Môže len konštatovať, že je to morálne nesprávne, ale nič s tým nemôže urobiť. Tak, ako to koľko krát konštatovali aj teraz. Niečo k sudcom ani neprejde, lebo prokuratúra je závislá na politikoch. Sudcov by tiež nemal kto korumpovať, ak by niekto nezmanipuloval tender. Je treba to konečne pochopiť, základom je nezávislá štátna správa, ktorej sa politici boja ako čert svätenej vody. Preto ju Dzurinda sám osobne zrušil mesiac pred príchodom Ficka v 2006, zrušil nezávislý úrad aj napriek tomu, že je súčasťou prístupovej zmluvy s EU, teda musí byť. Preto Kaliňák robí ESO, lebo porušujeme zmluvu s EU a EU blokuje peniaze. Preto aj v ČR až teraz prijímali "služební zákon" a samozrejme, ho "upravili" tak, aby zas nič neznamenal, aby sa dalo tendrovať. Ako povedal Zeman "zk...mrvili služební zákon". Tam všetko začína a preto ho nikto z politikov nechce. Kde dajú kamarátov za dobré mzdy, ak nebudú môcť ich dávať do úradov ale budú musieť prejsť kvalifikačnými konaniami? Dzurinda aj Mikloš aj všetci si pamätajú, ako im neprechádzali kamaráti v 2002 - 2006, keď tu ten úrad bol... Nebol by žiaden Jahnátek a Komjatice na ministerstve. Mikloš pri zrušení povedal presne tú istú vetu, čo neskôr Jahnátek - kto to kedy videl, aby mi úradníkov vyberal niekto iný. Jahnátkovi to umožnil Dzurinda a Mikloš. Len si treba pamätať, ako to bolo a prípadne stačí napísať do Google "úrad pre štátnu službu" a za jeden večer bude každému jasné, o čo išlo a ako ho potupne zrušili a dali Fickovi všetky možnosti na ovládnutie štátu bez kontroly... Taký Kaník ma zablokoval, keď som s ním o tom písal na FB. Najprv komunikoval, keď došlo na úrad, blokácia a zmazanie komunikácie (ale mám screenshot pred tým). Tak horúca téma je nezávislí úradníci... Vláda vládne v BA, ale úradníci po celom Slovensku sú základ kradnúť všade, nielen v BA. Keby nemohli vymeniť dozornú radu, Piešťany by sa nestali.... nedajte sa oblbnúť politickými rečičkami, napr. o "whistlebloweroch", tí sú až druhý krok a krok, ktorý má dlhú návratnú hodnotu, lebo rieši až dôsledok, nie príčinu... That's all...
 

dovysvetlim

Mal som na mysli casove priority, teda otazku toho, co ma prist skor. Aj z logiky veci, zavedenie politiky eliminacie korupcie a klientelizmu do praxe, aj cez whistleblower protection atd., musi prist skor ako zriadenie Uradu pre statnu sluzbu.

Nemam rad, ked sa niekto ohana teoretickymi heslami, a slovne spojenie "odpolitizovanie statnej spravy" takym je, dokonca jednym z najviac naivnych. Vsade v EU-15, a aj USA, Kanada, Australia atd. maju vo volbach zvolene parlamenty a vlady urcity vplyv na statnu spravu, a to aj v personalnych otazkach. V tomto blogu sa nebavime o teorii, o tej sa da diskutovat niekde co ja viem na JeToTak.sk pod clankom teoretikov ako M. Havran.

Ciele su rozne, ale spolu prepojene, najma aby politici robili odborne dobru robotu a nerozkradali. Co je samozrejme mozne len tak, ze sa do statnej sluzby bude vyberat na zaklade odbornosti, a nie politickych konexii. Urad pre statnu sluzbu ma byt toho nastrojom. A nie cielom.

Ale aby mohol Urad pre statnu sluzbu fungovat, tak je nevyhnutne, aby najprv fungovala legislativa proti korpucii a klientelizmu, vratane tzv. whistleblower protection. PRetoze ak tu takato legislativa nebude, tak aj v tom urade budu v konecnom dosledku bujniet korupcia a klientelizmus. Preto ta priorita (casova), ako uvadzam vyssie. Snad je to uz zrozumitelnejsie.

To, co pisem, je dane aj praxou. Nemozeme s legislativou proti korpucii a klientelizmu cakat az to dej doby, ked sa to bude hodit Pente, J&T and co., po tom ako rozkradnu vsetko co chcu, a bude sa im hodit cez protikorupcnu legislativu a prax obmedzit snahy ich konkurentov. Teda nemozeme cakat na cas, kedy uz Penta, J&T and co, nebudu potrebovat korupcne nastroje, pretoze budu mat vo vlastnictve vsetky tie prirodzene monopoly a oligopoly ktore chcu vlastnit, a ktore im daju istotu kazdorocnych neprimeranych ziskov. A potom sa im apoliticka statna sluzba uz bude hodit, za podmienky ze nebude sanca ze by niekto zralokov vyvlastnil a pod. Aj z tohto dovodu je protikorupcny program prioritou cislo 1, pocnuc presetrenim Gorily a potrestanim vsetkych jej akterov atd.
 

 

To, čo píšeš je teória, ale nebudem Ti ju ani vyvracať, dôležité sme si povedali. Ak bude úrad ako prvý, nebude toľko porušení zákona a nebude treba čakať 10 rokov na ukončenie súdneho procesu. Teda tvoje kroky sú až na druhom mieste. Ak hovoríš o teoretizovaní v EU, majú tam jasne určené, ktoré posty sú politické a ktoré už nie a až si to naštuduješ, tak zistíš, že okrem najvyšších pozícií na ministerstvách, ako sú hlavní tajomníci, všetko ostatné ide cez "úrad". Voľby nevoľby, práve preto ten úrad vznikol. Tvoje teoretizovanie naopak pomáha politikom pokračovať v politických nomináciach a ani si asi neuvedomuješ, ako im takýmito vyjadreniami dobre pomáhaš. Ako sa hovorí - dobrá medvedia služba. Môžeš mať iný názor, čo je efektívnejšie, či riešiť najprv korupčné zákony ale najprv odpolitizovanie (=znezávislenie). Ale nemal by si takýmito zľahčujucími vyjadreniami pomáhať politikom ďalej ovládať štát, lebo tým ničíš aj svoju snahu o zmenu v tomto štáte. Mimochodom - my protikorupčné zákony máme, dokonca celkom dobré, len sú nevymáhateľné, lebo ak úradník napísal tender, že tam bude také a také zariadenie a certifikát janka hraška (či Penty) k tomu, tak je to podľa zákona a môžeš mať aj 10 protikorupčných zákonov a neurobíš s nimi nič. Už za tie roky by si mohol vedieť, že presne kvôli "bolo to podľa zákona" sa mnoho vecí nedostalo pred súd. Treba riešiť prevenciu, ložisko vzniku problémov, a nie represiu, ktorá je posledný a drahý krok. V tom "teoretickom" EU to už dávno pochopili, len východoeurópske demokracie sú jediné, čo nemajú nezávislých úradníkov od politikov a tak to tu aj vyzerá. Treba zaviesť úrad a do týždňa zavedú politici hmotnú zodpovednosť úradníkov, aby nemohli kradnúť, keď nemôžu ani politici. Keby ten úrad nebol taký dôležitý, prečo by ho Mikloš s Dzurindom v 2006 rušili a verejne porušili zmluvu s EU, keď nám za to blokuje 75 mil EUR. Prečo to isté porušujú v ČR a ostatných "východoeurópskych" demokraciach? Ak si prečítaš troška viac o tom, pochopíš. Zákony aj boj s korupciou je nula proti tomu. Lebo ak vymeníš úradníka, nepotrebuješ mu dávať ani úplatok, teda korupcia sa nestala a čo budeš stíhať? Wake up :)

PS: kto povedal, že úrad má byť cieľom niečoho? Úrad je nástroj na nepolitické a profesionálne nominovanie úradníkov a teda, aby sme tento cieľ dosiahli, tak nutným cieľom predtým je zavedenie úradu. Nevymýšľaj zas veci, ktoré nikto nikde netvrdí ;)

PS2: v žiadnom prípade nie je potrebné pre fungovanie úradu, aby fungovala legislatíva proti korupcii, tá s tým predsa nič nemá. Úrad sa takou legislatívou neriadi a zákon o korupcii ani nerieši nominovanie podľa profesie, korupcia je niečo iné. Doporučujem doštudovať a nespájať veci, ktoré spolu nesúvisia ani vecne ako zákonom :).

Tak či tak, či sa zhodneme či nie, (asi) bojujeme za spoločnú vec.
 

este posledny

Na tom podstatnom sa zhodneme. A strucne to podstatne:

1. protikorupcna legislativa v SR je len formalna. De iure nejaka nie, de facto v SR ziadna nie je. A ten pokyn, ze mame volat priamo Ficovi - sic!

2. V SR nie je ziadna pravna uprava na whistleblower protection (vid Zarnay, Melichercikova), ktora je vsade inde vo vyspelom svete neoddelitelnou sucastou protikorupcnej legislativy. Dalsi dovod, pre ktory je mozne tvrdit, ze realna protikorupcna legislativa v SR nie je.

3. asi si termin korupcia mylis s terminom uplatkarstvo. Pod korupciu spada ovela sirsie spektrum nekalych aktivit, ktore boli rozbujnele v Urade pre statnu sluzbu SR do 2006. Najma vyhrazanie sa tym, ktori chceli vo vyberovych konaniach uprednostit odbornikov pred stranickymi nominantami.

Politici v SR, vratane autora tohto blogu (kauza Martin Chren a tzv. Hayekovci), vratane vacsiny poslacov NR SR z radov opozicie (cest vynimam), podla mna este nedozreli na to, aby dokazali fungovat v prostredi v ktorom by existoval realny Urad pre statnu sluzbu. To, co uvadzam ako jeden z dovodov, teda absencia realnej protikorupcnej legislativy, a aj legislativy proti klientelizmu, je len jeden z dovodov. Kazdopadne to nie je dovod pre to, aby v SR nemohla zacat diskusia o novej koncepcii v tejto oblasti - ale to som uz tvrdil v prvom prispevku.Len je naivne a kontraproduktivne opat zakladat uz raz nefunkcny typ Uradu, a to v case, ked v SR korupcia a klientelizmus rozbujneli do ovela horsej miery ako v obdobi 2002 - 2006.

Inac ja za nic nebojujem, ale len si anonymne napisem nazor, ku ktoremu ma zaujima spatna vazba. Malu cast Tvojej argumentacie beriem ako vecnu, ale zatial nemam dovod zmenit moj nazor nejako zasadnejsie. Ale nazor by mali asi v prvom rade zmenit volici SMERu, lebo kym tu vladne klub 44,41 %, tak my sa bavime stale len v akejsi akademickej rovine, na com nie je samozrejme nic zle, len to musime respektovat.
 
Hodnoť

Pamäť neslúži ?

Pán autor, za vlády pani Radičovej ste tiež nechceli opustiť svoje teplé miesto, keď sa prevalila vaša kauza o neprimeranom priživovaní sa na štátnych peniazoch a premierke ste tým len sťažovali pozíciu.

Bolo by dobré, keby bola potrestaná každá zlodejina - akákoľvek špekulatívna zlodejina, od najnižších politických, "podnikateľských" a mafiánskych štruktúr až po uctyhodných oligarchov.
Lebo poctivo pracujúci a poctivo platiaci tomuto štátu sa môžu len zatrpknuto prizerať, ako nenásytné kreatúry profitujú z ich driny a odriekania si.
 
Hodnoť

Názor.

Pán Chren,pri všetkej úcte k Vám,vy nejdete odvolávať Fica,lebo na to nemáte.Vy idete stvárať politický cirkus a dobre to viete.Ste pragmatik a ekonóm,takže čísla Vám určite sedia,a tie sú dané.Je potrebné presvedčiť voličov ,a získať moc,aby ste mohol tvrdiť muziku.Nesadajte na lep populistom,ktorí sa strácajú vo vlastnej výnimočnosti a nenávisti.Máte na viac!
 
Hodnoť

Budúci bestseller.

Július Fucík - Na oprátce.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 7 795
 2. Jozef Kmeto: Kotlebovci chcú presadiť analýzu neslovanských čŕt niektorých občanov 1 548
 3. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 1 503
 4. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 1 053
 5. Stanislav Martinčko: Izolujú úrady pre vírus Súmračnú ??? 943
 6. Monika Nagyova: Skutočný život, skutočné city. Welcome to Bratislava city. 753
 7. Ivan Husár: Národný futbalový štadión a zbabelé postupy ministerky Lubyovej 695
 8. Samuel Zubo: Cestoval som s voličom Kotlebu 612
 9. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 515
 10. Vladimír Bednár: Zabitie Solejmáního ako odkaz pre Putina 461

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Dôchodcovia si 13. dôchodok nezaslúžia !
 2. Dušan Seberíni: Naše archeologické mysteriózne monštrum
 3. Jakub Tinak: Môj prvý blog roku 2020
 4. Štefan Vidlár: Už nech to skončí!
 5. Michal Páleník: Otcovia – choďte na materskú „dovolenku“ v piatky
 6. Simona Mačorová: Análny sex
 7. Filip Tuhy: Parkour nie je gymnastika
 8. Olívia Lacenová: Libra by mohla prvý polrok posilňovať. O jej osude však rozhodne záver roka
 9. František Stručka: Ako železnice premrhali 600 miliónov korún na elektromeroch
 10. Jozef Legény: Zelené odpustky pre klimatických hriešnikov (Green indulgences for climate sinners)

 1. Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie
 2. Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest, dočasne ruší program
 3. Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)
 4. V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára
 5. Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy
 6. Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)
 7. V prípade výbuchu plynu v Prešove obvinili dvoch stavbyvedúcich
 8. Vlhová sa môže stať líderkou Svetového pohára, po prvom kole je priebežne druhá
 9. Ľudia zo zvolenskej bytovky dali na kotlebovca žalobu
 10. Lustrovanie novinárov vyšetrujú už rok, policajní riaditelia sú v civile

Už ste čítali?