reklama

Futbalonómia

Poskakujúca lopta na zelenom trávniku tento rok už osemnásty raz fascinuje ľudí na celom svete. Kým však mnohí diváci sledujú najmä samotný športový zážitok, ktorý im futbalové majstrovstvá sveta môžu priniesť, čo sa stane, ak sa o futbal začnú zaujímať aj takí ľudia, ako sú investiční bankári a inak "suchí" ekonómovia? Spojenia medzi futbalovými majstrovstvami a ekonomikou sú viac i menej viditeľné. Nejde len o to, že futbal je veľkým biznisom. Niektoré priame dopady futbalu na ekonomickú aktivitu sú zrejmé na prvý pohľad - napríklad vo Švédsku vzrástla počas majstrovstiev sveta v roku 2002 chorobnosť medzi mužmi o 55 percent. Žeby bol futbal zdraviu škodlívý? Hm, zahoďme cynickú poznámku o zneužívaní sociálneho systému - iný, podobný ukazovateľ - počet infarktov medzi mužmi - vzrástol počas rovnakých majstrovstiev vo Švédsku o 60 percent (a to Švédi ani nehrali)! Nestačilo? Počet infarktov v Anglicku vzrástol o štvrtinu v deň, keď v roku 1998 národný tím Veľkej Británie prehral s Argentínou. Keby bol futbal tovarom, musel by sa predávať s upozornením, podobne ako cigarety - škodí zdraviu... No a keď sa na majstrovstvá sveta zamerajú skutoční "majstri na ekonomické modelovanie", d

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Finále futbalových majstrovstiev sveta v Japonsku v roku 2002 sledovalo zhruba 1,3 miliardy ľudí. Odhad hovorí, že až osemdesiat percent ľudí na celom svete bude nejakým spôsobom sledovať tohtoročné majstrovstvá v Berlíne. Očakávajte preto v týchto dňoch pokles produktivity práce.

Na druhej strane, podľa niektorých ekonómov majú majstrovstvá aj svoje pozitíva a ekonomiku stimulujú. Bankári z ABN Amro vypočítali, že krajina, ktorá sa stane majstrom sveta, zvýši rast svojho HDP v danom roku o 0,7 percentuálneho bodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa rovnakej banky, ekonomická kríza v krajine je typicky nasledovaná aj horšími výsledkami jej národného tímu.

Naopak, podľa ekonómov zo Ženevskej univerzity, víťazstvo na majstrovstvách sveta stimuluje rast spotrebiteľského dopytu - a to dokonca v dosť výraznej miere.

Investičná banka Goldman Sachs zasa poukazuje na silnú závislosť medzi hrubým domácim produktom krajiny a jej výsledkami na majstrovstvách sveta.

Akciové trhy vraj tiež reagujú na futbal. Počas posledných troch svetových šampionátov sa burzy v krajine víťaza finálového zápasu vyvíjali omnoho lepšie, než burzy v krajine porazeného tímu. Kým priemerný pozitívny efekt u víťaza bol v danom roku v priemere 10 %, priemerný negatívny efekt u porazeného bol až 25 percent. Vedieť teda, kto sa stane majstrom, vedeli by ste hned aj do akých akcií investovať...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výskum Asociácie amerických finančníkov túto teóriu potvrdzuje. Berúc do úvahy psychologické motívy - závislosť medzi futbalovými výsledkami a náladou, ich štúdia dokazuje, že po prehratých zápasoch sa významne zhoršujú aj čísla na burzách. V priemere údajne prehra v zápase vyraďovacej fázy vedie k mimoriadnemu poklesu trhov o 49 bázických bodov. Tento efekt je silnejší pri menších akciách a pri dôležitejších zápasoch.

Ďalšia štúdia z Michiganskej univerzity dodáva, že krajiny s právnym systémom založenom na francúzskom modeli dosahujú vo futbale lepšie výsledky ako krajiny s inými právnymi systémami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

ABN Amro predpovedá, že majstrami sveta sa tento rok stanú hráči Brazílie, nasledovaní Nemeckom a Anglickom. Čo je mimochodom škoda, pretože podľa ďalšej štúdie tejto banky (čo tam vlastne jej zamestnanci celé dni robia?) by svetovej ekonomike najviac prospelo víťazstvo Talianska.

No a kto sa má vlastne stať majstrom sveta? Najprepracovanejší model na túto tému som našiel vo švajčiarskej banke UBS. Tento model úspešne predpovedal 70% víťazov všetkých štvrťfinálových zápasov počas posledných piatich turnajov majstrovstiev sveta, ďalších 18 % predpovedí bolo v miere odchýlky (keď mal jeden z tímov pravdepodobnosť výhry medzi 45 a 55 percentami). V predpovediach semifinálových zápasov presnosť modelu dosiahla až 89 %.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže, ak sa švajčiarski bankári nemýlia - v tohtoročnom finále s pravdepodobnosťou 54 oproti 46 percentám zvíťazí Taliansko nad Brazíliou. Model predpokladá, že v semifinálových zápasoch porazí Taliansko Argentínu (s pravdepodobnosťou víťazstva 57 vs. 43 %) a zároveň Brazília porazí Holandsko (78 vs. 22 %).

Ešteže lopta je guľatá a niekedy dokáže odskočiť tak, ako by ani newyorkský bankár v kravate za 200 dolárov nečakal :-)

Čo je však pravdivé s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, ako vravia bankári, je fakt, že futbal je dnes jedným z najlepších príkladov úspešnej globalizácie. Futbal je dnes najglobalizovanejším športom vôbec, podľa Svetovej banky "obeh" hráčov počas posledných rokov vzrástol nevídaným tempom. Omnoho viac hráčov z rôznych krajín tak hrá v zahraničí, musí sa zlepšovať a kvalitatívne rásť v rastúcej konkurencii iných hráčov. Aj zaostalé krajiny sa vďaka skúsenostiam, ktoré ich hráči naberajú v zahraničí, rýchlo posúvajú dopredu, rozdiely sa vyrovnávajú, celková kvalita fubalu rastie - inými slovami, presný obraz globalizácie v ekonomike.

No a navyše, majstrovstvá sveta sú vo vyrovnanejšej konkurencii zaujímavejšie než kedykoľvek v minulosti.

Martin Chren

Martin Chren

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál, ekonóm, mestský poslanec hl. mesta Bratislavy za Ružinov. Žijem v Ružinove a chcem, aby tu žili aj moje deti. Viem vytvárať pracovné miesta, bojovať proti byrokracii a snažím sa riešiť problémy Bratislavy a svojich susedov - Ružinovčanov. Zoznam autorových rubrík:  Abeceda liberalizmuČo by som bol rád napísal sámStupidity (Media&Politics) WatEkonómia 101Dane naše milované (?)Región, kde žijemPrstom po webeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu