Náboženské slobody nesmú potláčať slobodu od náboženstva

Autor: Martin Chren | 18.12.2015 o 14:52 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  3119x

25 rokov slovenská cirkev, KDH a ich stranícke klony, sabotujú snahy o prijatie odluky. Kým na Vatikánske zmluvy, náboženstvo do škôl a snahu o trestanie žien za umelé oplodnenie sa vôľa našla, na odluku cirkví od štátu nikdy.

Slovensko je tradične kresťanská krajina. Stáročia to tak je. Dokonca do Tolerančného patentu z roku 1781 bolo jediné správne a dovolené kresťanstvo to katolícke. Až po ňom sa mohli evanjelici uchádzať napríklad o verejné úrady, postaviť si kostol aj so zvonicou, či mať ho na hlavnej ulici. Platilo, že ak chce niekto prestúpiť do "nesprávneho" kresťanstva, musel absolvovať 6-nedeľné cvičenie, a úrady ho začali automaticky šikanovať. Evanjelici museli odvádzať naďalej dávky aj katolíckym farárom, z ktorých farností odišli, aby tieto katolícke farnosti po prestupe "netrpeli nedostatkom".

Našťastie sme sa posunuli niekam inam. Neexistuje jediné správne kresťanstvo. Dokonca dnes môžete byť bez viery, a to úplne slobodne. Máme slobodu náboženského vyznania a máme slobodu od náboženstva. Na súde neprisaháme na bibliu, ráno v štátnej škole nezačína modlitbou, na úradoch visí kríž len ako náš štátny znak.

No boj o slobodu od náboženstva nekončí.

V roku 2004 Konferencia biskupov Slovenska pretlačila povinne voliteľný predmet - náboženskú výchovu. V svojom spokojnom stanovisku vraví okrem iného: "​Dôležitosť vyučovania náboženskej výchovy na prvom stupni základných škôl ako povinne voliteľného predmetu v alternatíve s etickou výchovou vidíme v tom, že v tomto vývinovom období dieťaťa sa vytvárajú základy správneho hodnotového nasmerovania, základy ľudskej morálky a správnych náboženských postojov..."

Áno, hovoríme o šesť- až desaťročných deťoch, ktoré ešte často nedokážu rozoznať fantastický svet Harry Pottera od sveta Ježiša Nazaratského.

Štát v snahe uspokojiť mocnú katolícku cirkev rozhodol o veci, ktorá popiera prvú hlavu, prvý oddiel Ústavy SR: Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Za posledné dva roky vidíme náboženské útoky na iné slobody: Pochody, šikovne maskované ako " za život", sú v skutočnosti pochodmi za obmedzenie práva ženy slobodne sa rozhodnúť, proti rovnoprávnym zväzkom ľudí s inou sexuálnou orientáciou, proti možnosti umelého oplodnenia, a mnohému ďalšiemu. Téma sa priživila nezmyselným referendom "za rodinu", a cirkev sa raduje, ako dokáže ukázať svoj vplyv a moc a pripomenúť politikom, že tu stále je. Škoda, že je menej viditeľná vtedy, keď má tvoriť "svedomie" Slovenska, v prípade nekonečných káuz a porušovania zákona, a nedokáže sa ani čelom postaviť k výzve pápeža na kresťanskú pomoc utečencom. Obrať starenku o dom a nepostarať sa o ňu, či kryť pedofíliu je smutnou realitou slovenskej cirkvi, zniesť na svojom čele človeka, ktorý sa snaží o zmenu, to už nezvláda.

V demokratických krajinách sa spolu s osvietenstvom vykonala dôsledná odluka cirkví od štátu. Ak chce niekto náboženskú výchovu, môže to robiť v nedeľu. A nie, že ministerstvo školstva financuje a distribuuje pre školský rok 2015/2016 nové učebnice náboženstva. Ešteže nie aj pracovné zošity. Tie si musíte dokúpiť za 1,50,-. Vydávané cirkvou, tlačené v cirkevnej tlačiarni. Za peniaze rodičov. Povinne.

A vidíme, že snaha o zásahy náboženských predstáv či viery, do každodenného života Slovenska, sa znova dostala aj do NR SR, kde vedie dokonca k absurdným návrhom, ako je poslať do basy na 12 rokov tých rodičov, ktorí sa pokúsia o umelé oplodnenie (viac tu: http://nechcemdobasy.sk/).

Preto je jednou z našich tém, ktorými sa uchádzame o vašu podporu v marcových voľbách, aj finančná odluka cirkví od štátu. SKOK! bol dokonca prvou stranou v histórii Slovenska, ktorá tento návrh predniesla v NR SR. Znamenal by väčšiu slobody pre cirkvi, ale aj väčšiu slobodu pre ľudí, ktorí sa na ich financovaní nechcú podieľať. Klony KDH naprieč politickým spektrom spolu so Smerom tento návrh odmietli. Niektorí poslanci dokonca s výkrikmi: Neberte ľuďom Boha!

Našou jedinou odpoveďou je: Neberte ľuďom slobodu v mene náboženstva!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?