Ako hlúposť úradov zabíja Bardejov a východné Slovensko

Autor: Martin Chren | 27.5.2015 o 15:01 | (upravené 27.5.2015 o 16:58) Karma článku: 12,08 | Prečítané:  8351x

Anonymný úradník prijme zlé a hlúpe rozhodnutie. O prácu tým možno pripraví stovky slušných ľudí. A aj keď sami nájdete riešenie, ktoré nič nestojí, úrady si vás začnú pohadzovať ako horúci zemiak. Zažili ste už takú situáciu?

Na čosi presne takéto som natrafil minulý týždeň v Bardejove. Ak sa úrady nerozhýbu, o robotu môže prísť vyše dvesto poctivo pracujúcich, bežných ľudí, z okresu s jednou z najvyšších nezamestnaností na Slovensku.

A úradníci, ale aj politici v Prešove majú, zdá sa, na háku. Namiesto, aby si vážili každé jedno pracovné miesto, nerobia nič.

O čo ide?

V Bardejove a okolí, ďaleko od hlavného mesta, je síce krásne, ale život nie je z najľahších. Práce je málo, a každý sa snaží, ako vie.

Desiatky malých a stredných firiem živí obchod s neďalekým Poľskom. Tieto podniky zamestnávajú stovky pracujúcich. Pri tom, aká je na východe vysoká nezamestnanosť, by si všetci politici mali každé jedno pracovné miesto, ktoré vytvárajú, vážiť.

Bohužiaľ, politici myslia na iné veci, ako je uznanie podnikateľom. Do konca roka je treba vyčerpať eurofondy, navyše sa aj voľby blížia, a preto spustili masívnu opravu ciest z Bardejova na sever, ktorá potrvá do konca roka.

Až potiaľto by bolo všetko v poriadku. Lenže oprava ciest si vyžiadala uzávierku pre nákladnú dopravu. A všetky cesty pre nákladné vozidlá do Poľska uzavreli tak, že najkratšia a najbližšia obchádzka je dlhá neuveriteľných 135 kilometrov! Na jednej ceste tam a naspäť tak firmy stratia asi 300 eur, nehovoriac už o tom, koľko zbytočne spália benzínu a vytvoria emisií.

Z tejto situácie pritom existuje pomerne jednoduché východisko: dočasne, počas trvania rekonštrukcie, sprejazdniť pre nákladnú dopravu dve cestné komunikácie č. II/545 Zborov – štátna hranica a č. II/544005 Kurov – štátna hranica, za účelom prepravy tovaru k obchodným partnerom sídliacim v Poľskej republike.

Ak sa neprijme toto riešenie, desiatky firiem sa stanú tak cenovo nekonkurencieschopnými, že stratia svojich poľských zákazníkov. Rozprával som sa s miestnymi podnikateľmi, a pripravujú sa na to, že budú musieť prepustiť zhruba dvesto zamestnancov.

To znamená úplne zbytočnú stratu dvesto pracovných miest v okrese, kde by každý úradník mal za každé vytvorené pracovné miesto podnikateľom ruky aj nohy bozkávať.

A tu sa začína príbeh: až dodnes si všetky úrady miestnych podnikateľov prehadzovali z jedného na druhý. Všetci sa tvárili ústretovo, ale nakoniec pokrčili plecami: „Oni by aj, ale to tí z druhého úradu, skúste sa ísť opýtať...“. Z Prešovského samosprávneho kraja na cestný správny orgán, z cestného správneho orgánu na Ministerstva dopravy, z Ministerstva dopravy na Národnú diaľničnú spoločnosť, odtiaľ na Úrad Prešovského samosprávneho kraja...

Možno sa niekomu zdá prízemné, že poslanec Národnej rady rieši tak miestny problém, ako je uzávierka nejakej cesty na severe východného Slovenska. Ale práve takéto situácie likvidujú podnikanie a ničia životnú úroveň ľudí v našej krajine. A ak nevytiahneme nos z Bratislavy a nebudeme zisťovať, ako denno-denne musia Slováci vo všetkých kútoch našej krajiny ťažko bojovať o chlieb s byrokratickým molochom, nemáme právo sa tváriť, že sme ich volenými zástupcami.

Obrátil som sa listom na predsedu Prešovského samosprávneho kraja, aj na ministra dopravy Jána Počiatka. A dúfam, že ľady sa pohnú, a že buď prijmú moje riešenie, alebo navrhnú iné, vlastné.

Čo myslíte, budú konať v záujme občanov, alebo sa podpíšu pod hromadné prepúšťanie v Bardejove?
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?