reklama

Naša strana a vláda

Naša strana a vláda... týmito slovami začínali príhovory komunistických pohlavárov pred rokom 1989. Vedúca úloha jedinej strany bola pevne zakotvená v ústave, a slová strana a vláda sa tak stali synonymami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Od roku 1989 sa však veľa zmenilo. Socializmus padol, s ním aj vedúca úloha strany. Získali sme slobodu – cestovať, pracovať, slobodu vierovyznania, slobodu prejavu.

Cesta k slobode nebola ľahká. Roky mečiarizmu nám pripomenuli, aká je krehká a ako ľahko môže malá skupina ľudí so zlým úmyslom ovládnuť celú krajinu vo svoj prospech, a na úkor všetkých.

Je mi jasné, že úroveň slovenskej politickej kultúry v posledných rokoch klesla veľmi hlboko.

Je rozdiel medzi robením politiky – presadzovaním návrhov, aby sa zlepšil život v krajine – a medzi politikárčením – marketingovým vykrikovaním, účelovým ťahmi za posilnením moci, návrhmi len pre návrhy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvôli nárastu miery politikárčenia sa reálna politika na Slovensku od ľudí veľmi vzdialila.

Preto sa vôbec nečudujem, keď na dianie v parlamente ľudia zanevreli. „Politici sa zase hádajú, lepšie sa mať nebudeme,“ je častý výrok.

Kvantom prúdiacich informácií z parlamentu sa stierajú rozdiely medzi exhibicionistickými vystúpeniami a serióznou diskusiou, založenou na argumentoch. Marketing prebíja obsah.

Ak chce poslanec zaujať a dostať sa do médií, nestačí prísť s dobrým návrhom. Musí na iného poslanca nakričať, hodiť po ňom nejaký predmet, zablokovať rečnícky pultík. Vtedy má šancu, že sa aspoň povrchne o jeho existencii verejnosť dozvie. A, samozrejme, ešte viac tým devalvuje hodnotu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale dianie v parlamente je dôležité pre všetkých. Pretože liberálna demokracia, v ktorej žijeme, je zriadením, ktoré nám garantuje všetky slobody získané pred 25 rokmi.

Strata slobody celej krajiny začína pri vládnych špičkách, ktoré svoju moc presadzujú práve parlamentnou väčšinou.

Včerajšie udalosti v parlamente ukázali, že Slovensko sa znova vydalo na cestu mečiarizmu. Toaletný papier z ústavy a z ďalších pravidiel si urobili poslanci strany Smer hneď viackrát.

Najprv porušili základné ústavné právo všetkých poslancov – na legislatívnu iniciatívu – tým, že nechali z programu vyradiť 10 opozičných návrhov. Rokovací poriadok nepripúšťa takúto možnosť. Nikdy v minulosti sa nič také neudialo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A hneď potom poslanci Smeru zneužili inštitút skráteného legislatívneho konania, aby si zrýchleným rokovaním o smiešnom zvyšovaní vianočných dôchodkov (1 euro mesačne) odfajkli splnenie úlohy zo snemu strany Smer.

Čo na tom, že spomínaný zákon mohli pohodlne schváliť aj normálnym spôsobom? Nestihli by splniť termín z uznesenia svojho kongresu.

Prvýkrát od roku 1989 sa tak parlament musel podriadiť rozhodnutiu orgánu jedinej strany.

Možno sa vám zdá, že ide len o ďalšiu parlamentnú šarvátku. Ale obe včerajšie rozhodnutia Smeru vytvorili nové dno politickej kultúry. A znamenajú absolútnu demontáž pilierov právneho štátu a parlamentnej demokracie v našej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nadväzujú na tie najhoršie tradície z Národnej rady – valec zo Zlatej Idky, noc dlhých nožov, vylúčenie poslanca Gauliedera, či falšovanie schváleného znenia zákona predsedom Paškom.

Ak sa vám zdá, že prirovnávanie slov a činov politikov za Smer k Mečiarovi a ku komunistom je prehnané, zamyslite sa.

Dnes zalepili ústa opozícií a znemožnili nám predložiť návrhy zákonov – aby ste sa o nich nedozvedeli. Zajtra môžu zalepiť ústa vám.

Smer má svoju vládu. Smer si schválil svojho generálneho prokurátora. Smer má svojho policajného prezidenta. Smer dnes bez udania dôvodu odvolá zo Súdnej rady jedného Harabinovho kritika, aby si pri hlasovaní o šéfovi Najvyššieho súdu o týždeň zaviazal aj ďalších kandidátov. O nestrannosti časti vedenia Ústavného súdu je hodno pochybovať. Po nedávnom rozhodnutí Ústavného súdu sa výrazne obmedzili kompetencie verejnej ochrankyne práv (ombudsmanky).

Strana a vláda sa vrátila. Zatiaľ nemá zakotvenú svoju vedúcu úlohu v ústave. Ale už sa tak správa. Možno sa zatiaľ tvária kultivovanejšie, ako kedysi Mečiar – ale o to sú hrozivejší.

Nepúšťajte informácie o tom, čo sa deje v parlamente, len tak jedným uchom dnu, druhým von.

Veľa ľudí, ktorí sú dnes v opozícií, v minulosti zlyhalo pri obhajobe vašich záujmov. Mnohí z nich sa už po voľbách do parlamentu nevrátia.

Ale dnes vám vašu krajinu kradnú iní. Robia si s ňou, čo chcú – dnes sa ich obeťou stalo pár poslaneckých návrhov a trocha znásilnená ústava. Zajtra môže byť počet obetí oveľa vyšší, a môžete sa medzi nimi objaviť aj vy a vaše práva.

Martin Chren

Martin Chren

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál, ekonóm, mestský poslanec hl. mesta Bratislavy za Ružinov. Žijem v Ružinove a chcem, aby tu žili aj moje deti. Viem vytvárať pracovné miesta, bojovať proti byrokracii a snažím sa riešiť problémy Bratislavy a svojich susedov - Ružinovčanov. Zoznam autorových rubrík:  Abeceda liberalizmuČo by som bol rád napísal sámStupidity (Media&Politics) WatEkonómia 101Dane naše milované (?)Región, kde žijemPrstom po webeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu