Guiness a 47 úplatkov - alebo o korupcii v Afrike

Autor: Martin Chren | 26.8.2005 o 20:44 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  5390x

Takmer vždy, keď sa s niekým rozprávam o problémoch afrických krajín, a o tom, že väčšina z nich je spôsobená ich vlastnými skorumpovanými a diktátorskými vládami, objaví sa odniekiaľ znenazdajky "spravodlivý" kritik globalizácie, ktorý začne tvrdiť, že by sme za korupciu v Afrike mali viniť medzinárodné korporácie. Veď predsa, počúvam veľmi často, sú to korporácie a západné firmy, ktoré úplatky dávajú, a nemôžeme sa čudovať chudobným afričanom, že ich prijímajú.

Asi najlepšiu reakciu na tento nezmysel som našiel nedávno na blogu Johanna Norberga, výborného obhajcu globalizácie (nezvyčajné slovné spojenie, však?).

Obviňovať kohokoľvek z korupcie, ak sa jej nedokáže vyhnúť, a ak poskytnutie úplatku je jediným spôsobom, ako dosiahnuť naplnenie svojich - inak normálnych a prirodzených práv - je nezmyselné.

Ak idem ako obyčajne ráno do práce, a zastaví ma vládny úradník, ktorý mi povie, že ma nepustí ďalej, ak mu nezaplatím - a ja mu zaplatím - mal by som to byť ja, kto je obvinený z korumpovania?

Alebo by sme naopak mali byť hrdí na ľudí a firmy, ktorí aj napriek takémuto systému naďalej pokračujú vo svojej práci a podnikaní, hoci za takýchto zlých podmienok?

Johan Norberg píše: "Myslím si, že odpoveď na túto otázku ukazuje, aký máte názor na význam práce a podnikania pre úspech a rozvoj krajiny".

Počas štvordňovej jazdy musí šofér kamiónu naloženého pivom Guiness v Kamerune prejsť cez 47 stanovíšť, na ktorých od neho miestni policajti požadujú úplatok, kým ho pustia ďalej.

Mali by sme dávať za vinu Guinessu, že podniká za takýchto podmienok? Alebo by sme skôr mali klásť zodpovednosť na vládu, ktorá vytvára také podmienky, zákony, regulácie a systémy cestných kontrol, ktoré umožňujú policajtom vydierať kohokoľvek, kto sa snaží čestne si robiť svoju prácu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?