Politici sa zaujímajú o bežných ľudí.

Autor: Martin Chren | 14.7.2005 o 20:03 | Karma článku: 11,35 | Prečítané:  4191x

Nie že by však išlo o nejakú ich cnosť. Aj blchy sa zaujímajú o psov. ...alebo zopár citátov z kníh môjho asi najobľúbenejšieho autora, P.J. O’Rourka.

O vláde a politike

Ak by vláda bola tovar, jej predaj by bol nelegálny.
Vláda ohrozuje zdravie. Vlády dodnes zabili viac ľudí, než všetky cigarety a nezapnuté bezpečnostné pásy dohromady.
Vláda sa skladá z nebezpečných a nečistých prísad - čo vám potvrdí každý, kto aspoň raz sledoval prenosy z parlamentu.
Na základe volebných programov z posledných desiatich rokov môžem čestne vyhlásiť, že vláda zavádza občanov klamlivou reklamou.
A letmý pohľad na štátny rozpočet je dostatočný na to, aby sme vládu mohli obviniť z trestných činov krivej prísahy, vydierania a podvodu.
Jednoducho, keby sa vláda mala riadiť rovnakými pravidlami, ako podnikatelia, musela by sama seba postaviť mimo zákon.

Ak je obchod regulovaný štátom, ako prví sú kúpení a predaní politici.

V prípade vlády nie je záhadou to, ako funguje, ale to, ako ju zastaviť.

Mať dobrý pocit v prípade vlády je ako pozerať na svetlejšiu stránku nejakej katastrofy. Keď sa dopozeráš na svetlejšiu stránku, katastrofa tam ešte stále je.

Dať peniaze a moc vláde je ako dať whisky a kľúče od auta teenagerovi.

Demokrati sú stranou, ktorá tvrdí, že vás vláda dokáže urobiť múdrejšími, krajšími, bohatšími, a vyplieť burinu z vašej záhradky. Republikáni sú stranou, ktorá tvrdí, že vláda nefunguje, a keď ich zvolíme, tak sa vždy ukáže, že majú pravdu.

O socializme

Nakoniec sme ich porazili riflami Levis 501. Sedemdesiatdva rokov komunistickej nadvlády a propagandy dokázal prekričať stogramový walkman Sony. Obrovský totalitný systém sa ocitol na kolenách, pretože nikto na svete nechce nosiť bulharské topánky.

V Číne neexistujú chutné čínske reštaurácie s obedovým menu a na Kube sú cigary len na prídelové lístky. To je všetko, čo potrebujete vedieť o komunizme.

Sovieti na tejto konferencii boli presvedčení, že všetko v ZSSR funguje dokonale, no do hotela si priniesli vlastný toaletný papier.

O iných krajinách

Kosovo celkom určite dalo svetu jednu lekciu. Kdekoľvek je utrpenie, nespravodlivosť a násilie, Amerika sa objaví o šesť mesiacov neskôr a zbombarduje krajinu susediacu s tou, v ktorej sa toto všetko stalo.

Francúzsko je ako obrovský kompas - kamkoľvek ukáže, choď opačným smerom a budeš v pohode.

Samozrejme, ľudia na Haiti majú nádej. Nádej, že sa odtiaľ dostanú.

Amerika dokázala vyhrať vojnu v Iraku, nedokáže tu však vraj udržať mier, pretože situácia v Iraku je príliš nestabilná. Keď bol Irak stabilný, zaútočil v rokoch 1967 a 1973 na Izrael. Zaútočil na Irán. Zaútočil na Kuvajt. Kurdov otrávil plynom. Šiítov posielal na bitúnok. Podporoval terorizmus na Blízkom Východe. Kto si ešte želá stabilný Irak?

O slobode

Jednou z tých otravných vecí, ak veríte v slobodnú vôľu a osobnú zodpovednosť, je problém nájsť niekoho, na koho by ste mohli zvaľovať svoje problémy. A ak niekoho takého nájdete, je pozoruhodné ako často sa jeho obrázok objavuje na vašom občianskom preukaze.

Sloboda neznamená posilnenie. Posilnenie je to, čo majú Srbi v Bosne. Hocikto môže zdrapnúť zbraň a byť posilnený. Sloboda nie je ani nárok. Nároky majú ľudia poberajúci sociálne dávky, a akí sú tí slobodní? Sloboda nie je ani nekonečne sa rozširujúci zoznam ľudských práv - "právo" na vzdelanie, "právo" na zdravotnú starostlivosť, "právo" na jedlo a ubytovanie. Toto všetko nie je sloboda, ale závislosť. Nie sú to práva, ale otroctvo na prídel - stodola a seno pre ľudský dobytok. Existuje iba jedno základné ľudské právo - právo robiť si, čo sa ti zachce. A spolu s ním prichádza jediná základná ľudská povinnosť - povinnosť niesť následky svojho konania.

Zo života

Vždy si vyberaj také knihy, aby si vyzeral dobre, ak uprostred jednej ich rozčítanej kapitoly zomrieš.

Vždy ma napadá, že ak by Boh chcel, aby sme do kostola chodili častejšie, stvoril by nám väčšie zadky na sedenie a menšie hlavy na myslenie.

Každý vie, ako správne vychovávať deti - okrem ľudí, ktorí ich majú.

Čím bláznivejšie sa chcete správať, tým normálnejšie by ste mali vyzerať. Funguje to aj naopak. Keď vidím decko s troma alebo štyrmi náušnicami zapichnutými v nose, viem, že na ňom nie je absolútne nič výnimočné.

Všetky úryvky a citáty sú nefalšovanou O’Rourkeovštinou... preklad a úpravy sú moje :o)

Viac citátov a informácií o knihách P. J. O’Rourka nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?