LiveAid - DeathAid

Autor: Martin Chren | 11.7.2005 o 19:48 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  4641x

Začiatok tohtoročného leta bol bohatý na kampane, zamerané na pomoc tretiemu svetu. Zatiaľ čo sa nás však prostredníctvom megakoncertov a kníh snažia aktivisti ako Bob Geldof a Jeffrey Sachs presvedčiť, že to najlepšie, čo môžeme dnes urobiť pre Afriku, je posielať tam viac peňazí, prezident Robert Mugabe nechal zničiť príbytky stoviek tisícov Zimbabwenčanov. Organizácia Africkej jednoty jeho kroky odmietla kritizovať, pretože má, podľa vlastných slov, "na práci dôležitejšie veci".

 Zdroj: Daily Echo, Bournemouth

Zimbabwe v súčasností čelí vážnej potravinovej kríze. Krajine hrozí hladomor, a podľa odborníkov bude nevyhnutné zabezpečiť dovoz minimálne 1,2 milióna ton potravinovej pomoci, aby sa mu dalo zabrániť.

Medzitým prezident Robert Mugabe pre vládny denník The Herald obvinil Spojené štáty americké a Veľkú Britániu z toho, že umelo zapríčinili silné suché na juhu krajiny. Podľa Mugabeho boli klimatické zmeny, ktoré vyvolali suchá, spôsobené chemickými zbraňami, s cieľom "pretlačiť domácu vládu a prinútiť ju kapitulovať kvôli rozmarom západných mocností".

Analytici v Systéme včasného varovania pred hladomormi, financovanom vládou USA, rozoznali hroziace suchá v Zimbabwe a upozornili na ne už šesť mesiacov pred ich príchodom.

Prezident Robert Mugabe podľa svojho vyjadrenia pre The Herald považuje ich predpoveď, ktorá je presným opakom predpovedí oficiálnych úradov v Zimbabwe, za jasný dôkaz toho, že sa západné veľmoci pri snahe o jeho nelegitímne zvrhnutie uchýlili k používaniu nekonvenčných chemických zbraní vyvolávajúcich zmeny počasia.

Mugabeho logika je jednoduchá a jasná: Američania hladomor predpovedali, a teda o ňom museli vedieť, a teda ho museli spôsobiť.

Ďalším veľkým problémom Zimbabwe je šíriaca sa epidémia HIV. Choroba AIDS už postihla veľkú časť obyvateľstva.

Prezident Mugabe sa však prikláňa k názoru svojho juhoafrického partnera Thaba Mbekiho, ktorý spochybňuje súvislosť medzi vírusom HIV a chorobou AIDS, označuje AIDS za chorobu, umelo implantovanú západnými mocnosťami, a považuje výzvy západných odborníkov na používanie kondómov za stratégiu západných mocností v ich snahe zabrániť rozmnožovaniu sa a rastu počtu afrických obyvateľov.


Pán Geldof, pán Sachs, mýlite sa.

Afrika nepotrebuje viac peňazí.

Afrika potrebuje skoncovať s diktátormi, ktorí ju vyciciavajú tak, ako upíri v Stokerovom románe vyciciavajú svoje ľudské obete.

Afrika nepotrebuje viac jedla.

Afrika potrebuje skoncovať s diktátormi, ktorí berú jedlo i vašu potravinovú pomoc svojim vlastným obyvateľom, aby mohli živiť svoje armády a osobné ochranky.

A ak sa rozhodnete predsa len peniaze a potraviny do Afriky poslať - tak to prosím urobte len výmenou za hlavu diktátora, akým je Robert Mugabe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?