reklama

Pravda o nezamestnanosti: Robert Fico vytvoril len 5100 pracovných miest

Vytvorili sme 100 tisíc pracovných miest, hovorí premiér Fico. Pravda je však iná. Nebolo ich ani 130 tisíc, ani 100 tisíc. Kým počas ministrovania Juraja Miškova vzniklo 54 tisíc pracovných miest, počas vlády R. Fica len 5100.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)
Obrázok blogu

Vláda Roberta Fica sa nás zo všetkých strán snaží presvedčiť, že je politika zamestnanosti bola úspešná. Nebola. Ani vďaka eurofondom, ani nijak inak.

Stačí jednoduchý pohľad na oficiálne údaje Štatistického úradu, a veľmi ľahko zistíte, že pravda je takáto: Za vlády Roberta Fica nevzniklo na Slovensku ani 130 tisíc, ani 100 tisíc nových pracovných miest, ako nám tvrdia. V skutočnosti ich vzniklo len 5100.

Podľa takzvaného Výberového zisťovania pracovných síl (oficiálna štatistika, ktorú Štatistický úrad posiela aj EUROSTAT-u) pribudlo na Slovensku počas vlády Roberta Fica 100 000 pracujúcich. Lenže z nich 34,3 tisíc boli ľudia, pracujúci v zahraničí. A ďalších 60,7 tisíc boli ľudia na aktivačných prácach (v skutočnosti nezamestnaní, ktorí zametajú ulice, a podobne). Reálnych pracovných miest vytvorili ministri vlády R. Fica len 5100!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

A to hovoríme o porovnaní posledných dostupných údajov, medzi druhým štvrťrokom 2012 a tretím štvrťrokom 2015 (posledné dostupné dáta). Keby sme porovnávali len prvé tri roky vlády R. Fica, tak v skutočnosti pracovných miest ubudlo o štyri tisícky!

Vláda Roberta Fica nedokáže vytvárať pracovné miesta. Preto si musí pomáhať zmenami metodiky (od roku 2013 začali vykazovať aktivačné práce medzi pracujúcich) a chváli sa tým, že 34 tisíc ľudí ušlo zo Slovenska za hranice. V tejto logike, keby sa zo Slovenska odsťahovali všetci, Robert Fico by bol superhrdina!

Podobnú logiku má aj údaj o 130 tisíc pracovných miest, ktorý na nás útočí z otravných reklám na eurofondy. Tieto miesta boli zaplatené z eurofondov, no v štatistikách sa reálne nijak neprejavili! Prečo? Existuje len jedno vysvetlenie: tak, ako vznikli, tak aj zanikli. Firmy pobrali dotácie na nové miesta, no zároveň poprepúšťali dovtedajších zamestnancov, aby mohli prijať "dotovaných". Podnikatelia s viacerými prevádzkami prepustili zamestnanca v jednej, a prijali v druhej. O rok to zopakovali naopak, a o ďalší rok znova. Z eurofondov sme zaplatili tri miesta, reálne nevzniklo žiadne.​​

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte horšie ako so zamestnanosťou sa v posledných mesiacoch čaruje so štatistikami nezamestnanosti. Nie, Robert Fico neznížil nezamestnanosť zo 14 na 10,8 percenta, ako tvrdí. To len Ústredie práce doslova falšuje svoje štatistiky.

Napríklad v systéme vykazovania evidovanej nezamestnanosti úplne prestala platiť základná matematika. Ak sa pozriete na ich dáta, prestalo platiť, že počet nezamestnaných za mesiac december sa rovná počet nezamestnaných v novembri + prítok nových nezamestnaných - počet ľudí, ktorí si prácu našli. Súčty jednoducho nesedia. Len za december si tak vláda vylepšila svoju štatistiku o zhruba 0,1 percenta; za celý minulý rok to mohlo byť aj omnoho viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôkazom, že evidovaná nezamestnanosť nie je v poriadku, je aj fakt, že nezamestnanosť klesá, ale priemerná dĺžka evidencie uchádzačov o zamestnanie stúpa. Priemerná doba evidencie na úrade práce sa predĺžila z 13,9 mesiaca v roku 2010 na 17,4 mesiaca v roku 2015.

Obrázok blogu

Pravda o zamestnanosti na Slovensku je teda takáto: Smer za posledné štyri roky vystriedal troch ministrov hospodárstva, ktorí dokázali dokopy vytvoriť len 5100 pracovných miest. Desaťnásobne menej, než za rok a pol, keď bol ministrom hospodárstva Juraj Miškov. Aj to ilustruje, že Smeru jasne chýba vízia, plán opatrení a skúsení ľudia, ktorí by ich boli schopní naplniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak, v SKOK!u máme aj skúsenosti, aj ľudí, aj plán, ako to zmeniť.

Chceme pokračovať v reformách s názvom Singapur. Plán Singapur je 100 konkrétnych, rýchlych, a hlavne merateľných riešení, ako zlepšiť naše hospodárstvo tak, aby rástol počet pracovných miest, a s ním aj platy.

Singapur pripravil Juraj Miškov ešte ako minister hospodárstva vlády Ivety Radičovej. Stihli sme spolu presadiť tretinu opatrení, a za rok a pol vzniklo 54 tisíc nových pracovných miest. Malí podnikatelia mali menej papierovačiek,viac času a peňazí na investície do nových miest a platov.

V niektorých opatreniach dokonca pokračoval aj Smer - využívali dlhodobo nezamestnaných pri projektoch obnovy hradov, znižovali odvody pre najmenej zarábajúcich, či budovali klientske centrá pre ľudí aj podnikateľov. Aj to je dôkazom, že Singapur nie je pravicový či ľavicový plán - ide jednoducho o dobré riešenia, ktoré Slovensko tak nutne potrebuje.

Napríklad potrebujeme zníženie odvodov, vďaka čomu hneď stúpnu čisté platy každému. Potrebujeme internet banking s úradmi, aby sme už nikdy nemuseli strácať čas osobnými vybavovačkami. Potrebujeme zrušiť desiatky byrokratických nezmyslov, duplicitných formulárov, zaviesť daňový paušál pre živnostníkov či bezdaňové zóny pre najviac znevýhodnené okresy.

Pravdou je, že ľudí nezaujíma politika, hašterenie politikov. Po 20 rokoch im jednoducho neveria, a jediné, čo ich zaujíma, je kedy budú mať slušnú prácu a plat. Plán Singapur je jednoduchý, jasný, merateľný a nedáva nám najmenšiu šancu vyhovárať sa - ľudia si veľmi rýchlo zmerajú, či sme vytvorili nové miesta, zvýšili platy a znížili byrokraciu.

Žiaľ, tak ako Smeru, aj ostatným stranám chýba skutočne kompetentný a jasný plán tvorby pracovných miest a zlepšovania situácie živnostníkov a podnikateľov. A preto sme povedali aj ďalšiu pravdu - aj keď nemusí byť populárna: Na pláne Singapur nám naozaj záleží, a preto sme pripravení presadzovať ho v spolupráci s každým, kto vyhrá voľby. Áno, vyzerá to, že na 99,999 % voľby vyhrá Smer. A z opozície sa nič presadiť nedá. Preto, ak to bude jediná možnosť, budeme sa snažiť Singapur presadiť aj v spolupráci so Smerom. Hovoríme to jasne, pravdivo a úprimne ešte pred voľbami. Mojim cieľom nie je sedieť v opozícii, nič nepresadiť a žiť z poslaneckého platu. Chcem Slovensku pomôcť, a to sa dá len vo vláde.

Martin Chren

Martin Chren

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál, ekonóm, mestský poslanec hl. mesta Bratislavy za Ružinov. Žijem v Ružinove a chcem, aby tu žili aj moje deti. Viem vytvárať pracovné miesta, bojovať proti byrokracii a snažím sa riešiť problémy Bratislavy a svojich susedov - Ružinovčanov. Zoznam autorových rubrík:  Abeceda liberalizmuČo by som bol rád napísal sámStupidity (Media&Politics) WatEkonómia 101Dane naše milované (?)Región, kde žijemPrstom po webeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu